Верделит

Верделит (Verdelite)

Верделит (зелен турмалин) е един от многото цветови разновидности на минерала турмалин, принадлежащ на групата на боросиликати. Неговата минералологична композиция е комплексна, като основните му елементи включват алуминий, желязо, магнезий и литий, претърпяващи вариации в зависимост от състава. Верделитът кристализира в тригонална система, образувайки дълги пръчковидни кристали с ярко оцветени страни.

Оптични свойства: Верделитът има рефрактивен индекс в диапазона 1.61-1.64, с налична бирафренция от около 0.015. Обикновено проявява плехохроризъм, показвайки различни нюанси на зелено и жълто, в зависимост от ориентацията на зрението.

Физични свойства: Специфичната гравитация на верделита е приблизително 3.06-3.20. Той няма ясна цепка, но показва зигзагоподобно фрактуриране, което е характерно за минералите от групата на турмалина.

Формиране и геоложко наличие: Верделитът се образува в пегматити, метаморфни и вулканични среди. Намира се в множество места по света, но забележителни находища включват Бразилия, Мозамбик и Съединените щати.

Забележителни разновидности и явления: Зеленият цветен спектър може да варира от бледо зелено до тъмно до почти черно. Някои екземпляри показват красиви "неонови" нюанси поради високи концентрации на желязо.

Историческо значение и културна важност: Турмалинът, включително верделит, е ценен от древността. Цветът му е свързван с емоционалното равновесие и уелнес, а в някои култури е считан за защитен камък.

Уникални характеристики и идентифициращи черти: Верделитът често е идентифициран по своите насыщени зелените нюанси и специфичната му бирафренция, което е полезно при идентификацията.

Обичайни обработки или подобрения: В търговията верделитът може да бъде подложен на термична обработка, за да се подобри цвета, но няма широко разпространени синтетични варианти.

Грижа и поддръжка: Препоръчително е верделитът да се почиства с мек сапун и вода, след което да се изплакне обилно. Избягвайте химикали и високи температури, които могат да повредят камъка.

  • Цвят: Зелен, Тъмен зелен, Светло зелен
  • Твърдост: 7 - 7.5 по скалата на Моос
  • Произход: Бразилия, Мадагаскар, Норвегия
  • Обработки: Обикновено не се обработва
  • Ценови диапазон: От 50 - 200 лева за карат